top of page

DIR® Floortime Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 Tem 2022

DIR® (Developmental, Individual-differences, & Relationship) Gelişimsel, Bireysel-farklılıklar ve İlişki temelli modeldir (her harfin bir başlangıç ​​olarak söylenmesiyle telaffuz edilir: D.I.R.).DIR, insan gelişimini ve her insanın bireysel olarak dünyayı nasıl farklı şekilde algıladığını ve dünyayla nasıl etkileşime girdiğini anlamak için temel bir çerçeve sağlar. Sosyal-duygusal gelişimin, doğumla başlayan ve yaşam boyu devam eden genel insan gelişimi üzerindeki kritik rolünü ana hatlarıyla belirtir. Model, gelişimi desteklemek için ilişkilerin ve duygusal bağlantıların gücünü vurgular. "D" ve "I" derinden anlayarak, sağlıklı gelişimi desteklemek ve herkesin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için "R"yi kullanabiliriz.


DIR Floortime® Yöntemi Nedir?


DIRFloortime® (Floortime), DIR® modelinin pratiğe uygulanmasıdır. DIR® modeli tüm çocukların olumlu gelişimini anlamamıza ve desteklememize yardımcı olurken, DIR® ve DIR Floortime® en yaygın olarak eğitimsel, sosyal-duygusal, zihinsel sağlık ve/veya gelişim sorunları olan çocuklar için kullanılır. DIR Floortime®, en yaygın olarak Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan çocukları desteklemek için bir yaklaşım olarak bilinir hale gelmiştir.


DIR® Gelişimsel, Bireysel-farklılıklar ve İlişki temelli modeldir (her harfin bir başlangıç ​​olarak söylenmesiyle telaffuz edilir: D.I.R.). DIR, insan gelişimini ve her insanın bireysel olarak dünyayı nasıl farklı şekilde algıladığını ve dünyayla nasıl etkileşime girdiğini anlamak için temel bir çerçeve sağlar. Sosyal-duygusal gelişimin, doğumla başlayan ve yaşam boyu devam eden genel insan gelişimi üzerindeki kritik rolünü ana hatlarıyla belirtir. Model, gelişimi desteklemek için ilişkilerin ve duygusal bağlantıların gücünü vurgular. "D" ve "Ben" i derinden anlayarak, sağlıklı gelişimi desteklemek ve herkesin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak için "R"yi kullanabiliriz.


DIR Gelişimsel, Bireysel farklılıklar ve İlişki temelli modeldir.

her harf bir başlangıç ​​olarak: D.I.R.). İnsan gelişimini anlamak için temel bir çerçeve sağlamak üzere Dr. Stanley Greenspan tarafından geliştirilmiştir.

Doğumla başlayan ve yaşam boyu devam eden duygusal gelişim. Aynı zamanda, her insanın bireysel olarak dünyayı nasıl algıladığını ve dünyayla nasıl etkileşime girdiğini anlamak için bir çerçeve sağlar.

farklı. Model, gelişimi desteklemek için ilişkilerin ve duygusal bağlantıların gücünü vurgular. "D" ve "I" yi derinlemesine anlayarak, "R"yi tanıtmak için kullanabiliriz.

Sağlıklı bir gelişim için ve her çocuğun ve kişinin tam potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmak uygulanır.

DIR® Modelinin amaçları, yalnızca becerilere ve izole davranışlara odaklanmak yerine sosyal, duygusal ve entelektüel kapasiteler için sağlıklı temeller oluşturmaktır.


  • “D”, gelişimi bireyin perspektifinden, nerede oldukları ve nereye gittiklerini tanımlar. Eşsiz gelişim sürecini anlamak, her bir kişiye kendi kişisel gelişim yolculuğunda saygı duyulması ve rehberlik edilmesi için alan bırakmak anlamına gelir.

  • "I", her insanın çevrelerindeki dünyayı algılama, düzenleme, tepki verme ve kavrama benzersiz yollarını tanımlar.

  • “R”, ilişkilerin gelişimimizi nasıl beslediğini açıklar. İnsanlar sosyal varlıklardır ve ilişkiler gelişimimizin anahtarıdır. DIR, gelişimi desteklemek için bu ilişkilerin temel duygusal (duygusal) yönünü kullanır.DIR ve Floortime arasındaki fark nedir ve nasıl ilişkilidir?

DIR, insan gelişimini anlamak için kapsamlı bir çerçevedir ve DIR Floortime (diğer adıyla Floortime), DIR çerçevesinin pratiğe uygulanmasıdır. Bazıları DIR'yi felsefe olarak ve DIRFloortime'ı bu felsefeyi eyleme geçirmenin yolu olarak düşünür. DIR bize gelişimin nasıl gerçekleştiğine dair bir anlayış verir ve DIRFloortime bize bu gelişmeyi teşvik etmenin yollarını verir.


Bir DIR Perspektifi...

Motivasyonun özü, çocuğun doğal ilgisinin ne olduğunu, ne yapmaktan hoşlandığını bulmaktır. Herhangi bir ön yargıya sahip olmayın. “Ödüller” açısından düşünmeyin. Uyaran/ödül yaklaşımı, insanlarla değil, hayvanlarla, modellerle yapılan araştırmalara dayanan ve empati ve düşünce gelişimini vb. içermeyen çok sınırlı bir yaklaşımdır.


Motivasyon, temel olarak, çocuğun neyi sevdiğini gören ve öğrenmesi gerekenleri öğrenmesine yardımcı olmak için bu doğal ilgiyi temel alan iyi bir gözlemcidir. Bu nedenle motivasyon, çocuğun doğal olarak ne yapmaktan hoşlandığını bulmak ve ardından bu ilgi ve motivasyonu geliştirmektir. - Dr. Stanley Greenspan, Ağustos 2007.


DIR Floortime® Yöntemini Kim Uygulayabilir?


DIR Floortime® yöntemini, DIR Floortime® 101 eğitimini almış ve DIR Floortime® 201 eğitimini başarıyla tamamlayıp en az DIR Floortime® 201 sertifikasını almış psikologlar, özel eğitim öğretmenleri, fizyoterapistler, ergoterapistler, dil ve konuşma terapistleri, çocuk eğitimi ve gelişimi uzmanları, PDR mezunları, okul öncesi öğretmenleri tarafından uygulanabilir. DIR Floortime® 201 sertifikasına sahip psikologlar, özel eğitim öğretmenleri, fizyoterapistler, ergoterapistler, dil ve konuşma terapistleri, çocuk eğitimi ve gelişimi uzmanları, PDR mezunları, okul öncesi öğretmenleri kendi alanının sınırları içerisinde kalarak bu yöntemi uygulayabilirler.


Dil ve Konuşma Terapisti Sena Kurtulmuş, DIR Floortime® 201 sertifikasını sahip bir Floortime terapistidir. DIR Floortime® 201 sertifikasını görmek için tıklayınız.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page