top of page

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi Nedir?


Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi (ÇÇKA), bir çocuğun beyninin, sesleri hecelere, heceleri kelimelere ve kelimeleri cümlelere dönüştürmek için gereken karmaşık sözlü hareketleri koordine etmekte zorlandığı bir konuşma bozukluğudur. Kas zayıflığı bu konuşma bozukluğu için söz konusu değildir.


Konuşma Apraksisi olan çocukların ebeveynlerinden genellikle "Çocuğumun söylediklerini kimse anlamıyor", "Sözcükleri söylemeye çalışıyor ama ağzından bir türlü çıkamıyor" ve "Çocuğum kelimeyi bir kez söyleyebildikten sonra aynı şekilde bir daha söyleyemiyor" gibi cümleler duyarız.


Bu cümleler sizin içinde tanıdık mı ? Öyleyse okumaya devam edelim...


Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi Neden Olur?

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi çocuğun beyninde mesajların ağız kaslarına ulaşmasına ve konuşmayı doğru şekilde üretmesine izin vermeyen bir motor konuşma bozukluğudur.


Çoğu zaman nedeni bilinmemektedir.


Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi'nde terapi önemlidir. Sık olmalıdır.


Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi Belirtileri

  • Hecelerin veya kelimelerin tekrarlanan üretimlerinde ünsüz ve sesli harflerde tutarsız hatalar (örneğin, çocuğun aynı kelimeyi her üretmeye çalıştığında farklı söylemesi)

  • Daha uzun, daha karmaşık kelimeler ve ifadeler üretmede zorluk

  • Hece/Kelime üretiminde uygunsuz tonlama ve vurgu (örneğin, konuşmanın zamanlaması, ritmi ve akışında zorluk)

  • Çocuğun söyleyebildiği seslerin az olması (örneğin, belirli bir yaşta beklenen ünsüz ve sesli harf çeşitliliğinin olmaması)

  • Çoklu ve/veya olağandışı ses hataları

  • Ünlü seslerin üretiminde hatalar

  • Ağzın aşırı hareketleri veya ağzı ses üretimi için konumlandıramamak

  • Üretilen kelime sayısında azalma,gerileme

  • Sözcüklerdeki ses üretim sırasındaki hatalar (sözcüklere ve sözcüklere eklenen, atlanan, değiştirilen veya eklenen sesler gibi)

Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Bir dil ve konuşma terapisti tarafından Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi tanısı konulduktan sonra yine bir dil ve konuşma terapisti tarafından terapi sürecine geçilir.


Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisinde terapiler diğer konuşma bozukluklarının terapilerinden farklıdır. Seans sıklığı daha fazla olması gerekir ve seanslar bol tekrarlar gerektirir.


Genellikle Çocukluk Çağı Konuşma Apraksisi ile Gecikmiş Konuşma bir biriyle karıştırılmaktadır. Burada yapılacak değerlendirme seansı ile dil ve konuşma terapisti gerekli ayırıcı tanıyı koyduktan sonra terapi sürecine geçer.


Eğer sizde benzer durumlarla karşılaşıyorsanız bir dil ve konuşma terapistineden destek almanız iyi olacaktır.


Sena KURTULMUŞ

Dil & Konuşma Terapisti

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page