Uygulanan Terapi Yöntemleri

graphic element
WhatsApp Image 2021-02-15 at 16.23.11.jp

DIR Floortime Yöntemi

Floortime (DIRFloortime olarak da bilinir), bir bireyin gelişimini saygılı, eğlenceli, neşeli ve ilgi çekici bir süreçle desteklemek için kullanılan bir müdahaledir. Öz düzenleme, katılım,iletişim, paylaşılan sosyal problem çözme ve yaratıcı, organize ve yansıtıcı düşünme ve akıl yürütme kapasitelerinin geliştirilmesini teşvik etmek için ilişkilerin ve insan bağlantılarının gücünü kullanır. 
Dr. Stanley Greenspan ve meslektaşları tarafından geliştirilen DIR®️ modeline dayanmaktadır. Dünyanın her yerinde özel eğitim öğretmenleri, dil ve konuşma terapistleri, ergoterapistler, çocuk psikiyatristleri, ebeveynler ve gelişimsel zorlukları olan veya diğer ilgili ihtiyaçları olan bireyleri önemseyen bir yaklaşımdır. Çocuk,ergen ve hatta yetişkinlerde kullanılan insan gelişimini teşvik etmek için kanıta dayalı bir yaklaşımdır . Özellikle Otizm Spektrum Bozukluğuna sahip bireylerde kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir.

Palin PCI

Palin Ebeveyn-Çocuk Etkileşim (PEÇE) terapisi kekemelik için geliştirilmiş bir erken müdahale yaklaşımıdır. Bu aile temelli kekemelik terapisi yaklaşımında terapist klinik ortamında terapi sürecine ebeveynleri dahil ederek başlar. Özellikle 2-7 yaş arası dönemde kekelemeye başlamış çocuklarda kullanılan bu yöntem Londra’da Michele Palin Center’da kekemeliğe yönelik çalışmalar yapan dil ve konuşma terapistleri tarafından geliştirilmiştir.

Online Family Entertainment
WhatsApp Image 2021-02-15 at 16.23.12.jp

PROMPT Tekniği

Ses çıkarma fonksiyonu olan ağız ve çevre kaslarının yeniden yapılandırma için harekete geçirilmesi” yani kısaca PROMPT yöntemi, konuşma seslerini üretilememesinden kaynaklanan bir takım problemlerde konuşma kaslarına uyaran verilmesi ile uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem, 1970’lerde Dil ve Konuşma Pataloğu/Terapisti Deborah Hayden tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş olup bu yöntem sadece PROMPT eğitimini almış dil ve konuşma terapistleri tarafından uygulanmaktadır. t